facebook youtube
flag-pl lag-ua

+38 097 444 55 29

+38 04341 2 35 35

info@bardompolski.org

O nas


Dom Polski w Barze Pomysłodawcą i inicjatorem powstania Domu Polskiego w Barze był były Konsul Generalny RP w Kijowie Radca – Minister Sylwester Szostak. To dzięki jego motywacji i wsparciu postanowiliśmy złożyć w 2004 roku do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Warszawie wniosek dotyczący budowy tego obiektu.

Ostateczna decyzja o budowie Domu Polskiego w Barze została podjęta przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W pażdzierniku 2007 roku odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Następnie, dzięki dużemu zaangażowaniu przede wszystkim naszych przyjaciół z Kwidzyna, było możliwe rozpoczęcie budowy tego dużego projektu. W póżniejszym okresie do wspierających nas przez cały niełatwy okres budowy nasze dążenia wspierał Konsulat RP w Winnicy.

Utrzymanie siedziby Domu Polskiego w Barze jest finansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.Dom Polski w Barze

Dom Polski w Barze stanowi doskonałą bazę lokalową dla nauczania języka polskiego.

W środowisku istnieje bardzo duże zapotrzebowanie w tym zakresie, dlatego Dom Polski przygotował ofertę edukacyjną dla grup wiekowych począwszy od sześciolatków , a skończywszy na osobach dorosłych. W bieżącym roku działa dwadzieścia jeden grup językowych, w których uczy się około 220 uczniów na trzech poziomach, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania. Zajęcia prowadzone są w godzinach popołudniowych i w miarę możliwości dostosowane do rozkładu lekcji w szkołach i godzin powrotu z pracy. Lekcje w postaci zajęć fakultatywnych i kursów językowych prowadzą dwie osoby: nauczyciel wolontariusz skierowany tu do pracy przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – pani Małgorzata Michalska i miejscowy nauczyciel języka polskiego – pani Maria Cyciurska. Wysiłki w tym kierunku zaowocowały już sporymi sukcesami, między innymi na Konkursie Recytatorskim „Kresy” im. Adama Mickiewicza w Kijowie, z którego młodzi barczanie w każdym roku przywożą nagrody i wyróżnienia.

Młodzież polska z naszego miasta uczy się również w polskich liceach i na uniwersytetach osiągając bardzo dobre wyniki. Istnieje wiele powodów dla których młodzi i starsi barczanie uczą się języka polskiego. Najczęstsze z nich to: chęć poznania języka przodków, potrzeba otrzymania Karty Polaka oraz chęć podjęcia nauki lub pracy w Polsce.

Dodatkowym bodźcem do nauki dla młodzieży i dzieci jest chęć przynależności do jednego z działających przy Domu Polskim w Barze zespołów, czyli do chóru „Młode Liście” lub grupy tanecznej „Aksamitki”. Zespoły te prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i dlatego często zapraszane są na gościnne występy do Polski, między innymi do Kwidzyna, Wrocławia, Mrągowa, Rybnika, Rzeszowa, Kielc. Równocześnie miasta partnerskie Baru (Kwidzyn, Rybnik i Starachowice) w każdym roku przygotowują dla członków zespołów atrakcyjny letni wypoczynek.

Powstałe w roku 1999 przy Barskim Rejonowym Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu Polaków im. Konfederatów Barskich zespoły artystyczne, a mianowicie: chór młodzieżowy „Młode Liście”, chór kameralny „Cantica Anima” i zespół folklorystyczno – taneczny „Aksamitki” korzystają obecnie z profesjonalnie wyposażonych pracowni. Po latach korzystania z wynajętych, nieprzystosowanych do tego typu działalności, sal i lokali, kierownicy zespołów i ich wychowankowie mają nareszcie komfortowe warunki pracy.aksamitki

Zespół folklorystyczno–taneczny „Aksamitki”

Zespół folklorystyczno–taneczny „Aksamitki” ma w swoim bogatym repertuarze tańce kaszubskie, śląskie, lubelskie, biłgorajskie i podolskie. O poziom artystyczny i profesjonalizm młodych tancerzy dba choreograf a zarazem kierownik artystyczny zespołu pani Inna Miedwiediewa.

młode-liście

Chór młodzieżowy „Młode Liście”

Chór młodzieżowy „Młode Liście” ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą. Dyrygentem chóru jest pani Ludmiła Chałabuda. Lata wysiłku i ciężkiej pracy nad aranżacją utworów i doskonaleniem własnego warsztatu artystycznego dały efekt w postaci nagrody na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie czy uczestnictwa w Warsztatach Chórów polonijnych w Koszalinie. Chór ten koncertuje także na uroczystościach w rodzinnym mieście Bar oraz w Winnicy. Ma on w swoim repertuarze utwory sakralne oraz popularne piosenki młodzieżowe acapella i z akompaniamentem, a od niedawna wykonuje pieśni w stylu gospel.

cantica-anima

Chór kameralny „Cantica Anima”

Chór kameralny „Cantica Anima” pod kierownictwem artystycznym pani Ludmiły Chałabudy może się pochwalić licznymi występami w Macierzy i na Ukrainie. Chór miał okazję przedstawić swój program na spotkaniu noworocznym w Ambasadzie RP w Kijowie w 2007 roku jak również był wykorzystywany jako chór ćwiczebny w czasie prowadzonych w Barze kursów dla dyrygentów chórów polonijnych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że po dłuższej przerwie wznowiona została idea organizowania warsztatów chóralnych w nowych, komfortowych dla prowadzących i uczestników warunkach.

nauka-języka

Nauka języka polskiego

Dom Polski w Barze jest ośrodkiem kulturalnym, ale głównym celem jest nauka języka polskiego. Kursy językowe są pomyślane tak, aby mogła w nich uczestniczyć każda osoba zainteresowana nauką tego języka.